top of page

LAPLAND: ROVANİEMİ VE KUZEY IŞIKLARI TURU

Lapland kış masalının en büyülü yaşandığı yerlerden biri. Santa Klaus’un Demre’den Rovaniemi’ya yaptığı yolculuğun hikayesini kendinden dinleyeceğiz. Geyikli Safari yaparken Samiilerin zor koşullar altında nasıl yaşadığını öğrenip köpekli kızaklarla boreal ormanlarının derinliklerine yolculuk yapacağız. Sampo Buzkıran ile müthiş bir deneyim yaşayıp kar motosikleti ile adrenalinin sınırlarını zorlayacağız. Saariselka’nın ıssız güzelliği ve tepemizdeki gizemli yeşil ışıkları da cabası.

Gün 1:

Rovaniemi

15 dakika araç yolculuğu, 10 km. 2 saat kolay yürüyüş.

Rovaniemi Havalimanı’nda buluşmanın ardından Rovaniemi merkezdeki otelimize yerleşme ve kısa bir oryantasyon turu sonrası akşam yemeği. Yemeğin ardından kuzey ışıkları avı.

Gün 2:

Sampo Buzkıran Turu

Bugünkü ana etkinliğimiz Sampo Buzkıran Gemisi ile Botnia Körfezi’nde yapacağımız unutulmaz bir yolculuk. 3.500 tonluk devasa çelik yapının buz üzerinde ilerlerken çıkardığı kükreyen sesler eşliğinde buzkıran gemilerinin işleyişini öğreneceğiz. Özel kıyafetler eşliğinde buzlu suda yüzme deneyimi de yaşayacağımız turun ardından otelimize geri dönüp akşam yemeği için belirlenen restorana ilerliyoruz. Yemeğin ardından kuzey ışıkları avımız başlıyor.

1,5 saat araç yolculuğu, 120 km. 3 saat Buzkıran turu.

Gün 3:

Rovaniemi, Saariselkä

3 saat araç yolculuğu, 260 km. 1 saat kolay yürüyüş.

Kahvaltının ardından Santa Klaus Köyü olarak bilinen “Noel Baba Köyü”ne geçiyoruz. Burada Noel Baba ile tanışmanın ardından Kuzey Kutup Dairesi’ne yürüyerek geçip buradan sevdiklerimize kart gönderme şansı yakalıyoruz. Öğle yemeğinden sonra daha kuzeyde bulunan Saariselkä seyahatimiz başlıyor. Yıllık 200 gece kuzey ışığı ortalamasıyla Saariselkä ışık avcılarının en tercih ettiği yerlerden biri. Otelimize ulaştıktan sonra akşam yemeği ve kuzey ışıkları avı.

Gün 4:

Köpekli Kızak, Buzda balık tutma

1 saat araç yolculuğu, 1 saat kolay yürüyüş.

Kahvaltının ardından köpekli kızak etkinliğimiz başlıyor. Lapland’ın uçsuz bucaksız steplerinde geleneksel ulaşım şekli olan husky köpekleri ve kızakları ile ilerlerken yaban hayatı hakkında ilginç hikayeler dinleyeceksiniz. Turun ardından öğle yemeği ve sonrasında bir diğer Lapland klasiği olan buzda balık tutma etkinliği. Donmuş göllerde alabalık ve arktik somon arayıp şansımıza göre tuttuklarımızı yeme imkanımız olacak. Aktivitelerin sonunda otelimize dönüyoruz. Sauna ve sıcak havuz imkanlarından yararlanıp akşam yemeği sonrası kuzey ışığı avına çıkıyoruz.

Gün 5:

Ivalo, Sami Köyleri, Geyik Safari

4 saat araç yolculuğu, 2 saat kolay yürüyüş.

Bugünün ana temasını Lapland yerlileri olan Samiiler ve onların yerel hayatı oluşturuyor. Yaşadıkları coğrafyayı yakından tanıyıp ana geçim kaynakları olan ren geyiği yetiştiriciliği hakkında hikayelerini dinliyoruz. Sonrasında yapacağımız geyik safari ile yüzyıllardır çetin doğa ile nasıl başa çıkabildiklerine şahit oluyoruz. Bir adet Sami Müzesi gezdikten sonra İnari’de geleneksel Sami yemeği etkinliğine katılıyoruz. Yemek sonrası kuzey ışıkları avı gerçekleştirip otelimize dönüyoruz.

Gün 6:

Dönüş

2,5 saat araç yolculuğu, 300 km.

Sabah kahvaltının ardından Rovaniemi’ye hareket ve Helsinki’ye uçuş.

Briesetal.png

TARİH

FİYAT

2.195 €

kişi başı
(single farkı
5 gece / 6 gün
+650€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

17:30 Rovaniemi Havalimanı

Tur bitişi:

09:00 Rovaniemi Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

5 gece konaklama, 5 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

DAHİL OLMAYANLAR

Uçak biletleri, öğle yemekleri, son akşam yemeği haricinde kalan akşam yemekleri

OTELLER

Rovaniemi: Scandic Pohjanhovi ya da benzeri

Inari: Wilderness Hotel/Igloos ya da benzeri

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page