top of page

Karbonsuz bir yaşam yolunda atılan 
minik bir adım

Mountain and Roads Travel tur programlarını karbonsuz bir yaşam için sürekli yenilerken, her katılımcısı için karbon sıfırlama projelerine de destek veriyor. 

Merkezinde dünyamızın doğal güzelliklerinin olduğu gezi deneyimleri oluşturuyoruz. Bizi bir başka ülkeyi keşfetmeye iten şeyler o ülkenin ormanları, nehirleri, gölleri, dağları, buzulları, sahilleri oluyor.

 

Hepimiz elbette bu güzellikleri deneyimlemekten oldukça hoşlanıyoruz. Yeri geliyor bir dağ zirvesinden tek bir kelime bile etmeden manzarayı izliyoruz. Bir ormanda dinginlik yakalayıp huzur buluyoruz. Bir nehrin berraklığı karşısında gözlerimiz kamaşıyor. Bütün bu nedenlerden dolayı yaşadığımız gezegenin doğasına karşı sorumlu olduğumuzu hissediyoruz. 

Plastikler okyanuslara karışmasın

Denizlerden plastik toplayan bir grup insan

Temiz Okyanuslar Projesi

Her yıl 9 milyon tondan fazla plastik okyanuslara karışıyor. Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde çöplerin ayrıştırılmasında ve dönüştürülmesinde yaşanan altyapısal eksiklik bu durumu önlenmesi zor bir hale sokuyor. 

Mountain and Roads Travel'ın destek verdiği bu proje sayesinde hem özellikle kadınlara adil bir işgücü sağlarken, hem de ciddi miktarda plastiğin okyanuslara karışması engelleniyor. Okyanuslarda asla yok olmayan bu plastikler dolaylı yollardan hepimizin yemeğine, havasına ve suyuna karışıyor.

Plastik Bank tarafından Haiti, Endonezya, Brezilya ve Filipinler'de yürütülen proje ile hayatları bu plastik kirliliğinden en çok etkilenen kişilerin yaşam standartlarını iyileştirmeye çalışılıyor. 

plastik geri dönüşüm merkezinde çalışan mutlu insanlar

Bu bölgelerde yaşayan kişiler özellikle sahil şeridinden topladıkları plastikleri toplama merkezlerinde nakit paraya, yiyeceğe, temiz içme suyuna ve hatta çocuklarının okul taksitleri kuponlara çevirebiliyorlar. Bu sayede okyanuslara daha az plastik karışıyor ve aynı zamanda da yerel halka geçim yardımı sağlanmış oluyor. 

Toplanan plastikler de "Social Plastik" adı altında geri dönüştürülerek birçok yeni ürüne ham madde haline getiriliyor. 

Okyanusları Temizlemek İklim Kriziyle Başa Çıkmada Neden Önemli?

uzak doğunun deniz plastik kirliliği, arka planda şehir manzarası

Okyanuslar atmosferdeki karbondioksit miktarının %25'ini ve salınan sera gazları nedeniyle oluşan ısınmanın %93'ünü hapseden ve aslında dünyamızın çok daha hızlı ısınmasına engel olur. Bu nedenle iklim değişikliğinin en önemli koruyucularının başında gelir. Küresel ısınma, aşırı avlanma, kirlilik ve maddesel atıklar bu çok önemli denge unsurunu risk altında bırakmaktadır. Okyanusları korumak iklim kriziyle başa çıkmanın en önde gelen önlemlerinden biridir. 

Dünyamızı Birlikte Koruyalım

Climate Partner tarafından sertifikalandırılan projeye katkımızı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz:

bottom of page