top of page

UNESCO DOĞA MİRASI GRUMSIN KAYIN ORMANLARI YÜRÜYÜŞ TURU

Etrafındaki sayısız göl, orman, doğa koruma alanı, su çeşitliliği ve şirin köyleri ile Avrupa’nın doğaya belki de en yakın, en kolay ulaşılabilir şehirlerinden biri Berlin. Her haftasonu yaptığımız birbirinden renkli, keyifli ve doğanın tadını çıkaran günübirlik yürüyüşlerimize mutlaka sizleri de bekliyoruz.

GÜN

Altkünkerdorf buluşma ve yürüyüş

3,5 saat 11 km. kolay doğa yürüyüşü. 124 mt. yükselme, 138 mt. alçalma.

Sabah 10:00’da Uckermark Bölgesi’nde yeralan Altkünkerdorf Köyü’nde buluşma sonrası Grumsin Ormanı yürüyüşümüze başlıyoruz. UNESCO Doğa Mirası Listesi’nde bulunan orman özellikle kayın ağaçları ile öne çıkıyor. Kayın ormanlarının genel özelliğinden olan tabanının az güneş alması nedeniyle orman oldukça mistik manzaralar sunuyor. Orman tabanında yer alan yüzlerce irili ufaklı bakatlık ve su birikintisi ile yürüyüşümüz daha ilgi çekici hale geliyor. Ormanda geçirdiğimiz süre boyunca kuş sesleri eksik olmuyor ve özellikle guguk kuşları kendilerini sürekli hatırlatıyor. Kayın ağaçlarının yanı sıra ormanda meşe, sedir, çınar, mürver ağaçları ile yoğurt otu, kırlangıç otu, leylaklar, sarımsak otu gibi bitki türleri her yanımızı sarıyor. Yürüyüşümüzde ilk göreceğimiz göl olan Kleiner Grumsinsee’ye kısa bir süre içinde ulaşıyoruz. Tamamen orman içinde kalan ve el değmemiş göllerden olan göl nilüferleri ile öne çıkıyor. Buradan sonra güneye doğru ilerliyoruz ve yaklaşık 1 saat yürüyüşün ardından ormandan çıkıp buzul vadisine giriyoruz. Burada son buz devrinin coğrafyamızı nasıl şekillendirdiğini bölgedeki taş kalıntıları ve resimler üzerinde görüp huş ağaçları arasından ormanın güney sınırında bulunan taş ve kum ocağına varıyoruz. Buradan doğu istikametine devam edip kanola tarlaranın arasından Großer Schwarzsee istikametine devam ediyoruz. Yaklaşık yarım saatlik yürüyüşün sonunda göl kenarına ulaşıyoruz ve burada öğle yemeği molası veriyoruz. Orman içinde gölün verdiği huzur ve keyif ile yemeğimizi yedikten sonra gölün yakınında bulunan bataklık ve ölü ağaçların doldurduğu bir başka göle varıyoruz. Ormanın döngüsünü iyi bir şekilde görebileceğimiz bu gölden sonra daha sık ve küçük kayın ağaçlarının bulunduğu bir patikadan devam edip dönüş yoluna geçiyoruz. Yaklaşık 1,5 saat daha devam ettikten sonra başladığımız noktaya varıyoruz ve bir sonraki yürüyüşte görüşmek üzere sizlere veda ediyoruz.

Briesetal.png

TARİH

FİYAT

45 €

kişi başı
(single farkı
1 gün

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

10:00 Altkünkerdorf

Tur bitişi:

15:00 Altkünkerdorf

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

Profesyonel doğa rehberlik hizmeti, bölgenin kültürel ve tarihi anlatımı.

DAHİL OLMAYANLAR

OTELLER

Konaklamasız tur

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page