SVALBARD VE GECEYARISI GÜNEŞİ TURU

Svalbard sadece dünyanın insanlar için yaşanabilir en kuzey noktası değil; aynı zamanda kutup ayılarının da yaşamaktan oldukça zevk aldığı bir ada. Balina avcılarından kutup kaşiflerine, kömür madencilerinden bilimadamlarına kadar birçok insan Svalbard’dan gelip geçmiş. Kuzeyin en ilginç deneyimlerini yaşayabileceğiniz 78.paralel ufkunuzu kesinlikle genişletecek. Tepesindeki yeşil gökyüzü perdesi de cabası.

Gün 1:

Longyearbyen

15 dakika araç yolculuğu, 10 km. 2 saat kolay yürüyüş.

Oslo üzerinden yapacağınız yolculuk sonrası Longyearbyen Havalimanı varışın ardından rehberimiz ile buluşma ve otele yerleşme. Sonrasında akşam yemeği ve kısa bir Longyearbyen turu.

Gün 2:

Maden Ziyareti, Longyearbyen, Buz Mağarası Yürüyüşü

Günün ilk aktivitesi olan “Gruve 3” yani Maden No:3’e ziyaretimiz başlıyor. Longyearbyen’e bir asır önce kalıcı yerleşimin başlamasının sebebi olan kömür madenciliğini gerçek bir madenin içine girerek deneyimliyoruz. Küresel Tohum Bankası’nın neden burada kurulduğunu öğrenip Svalbard Adası’nın binlerce yıl önceki yağmur ormanı geçmişine yerin altında tanıklık ediyoruz. Turumuzun sonunda Longyearbyen merkeze geri dönüp öğle yemeği alıyoruz ve Svalbard Müzesi’ni geziyoruz. Başta kutup ayıları olmak üzere adada yaşayan canlıların doldurulmuşlarını bulabileceğiniz müze ile kuzey kutbu kaşiflerinin maceralarını, balina avcılarının trajedilerini, maden işçilerinin zorluklarını öğreniyoruz. Sonrasında Longyearbyen vadisinin arkasında bulunan 850 metre yüksekliğindeki Trollsteinen zirvesine yürüyüşümüz oluyor. Buzulların vadiyi nasıl şekillendirdiğini öğrenip masmavi bir buz mağarasına giriyoruz. Otele dönüş ve akşam yemeği.

30 dakika araç yolculuğu, 5 saat orta yürüyüş. Ekipman verilecektir.

Gün 3:

Pyramiden

Toplam 11 saat tekne yolculuğu.

Kahvaltının ardından dünyanın en ilginç yerleşim yerlerinden biri olan Pyramiden’e deniz yolculuğumuz başlıyor. Dünyanın en kuzeyde gerçekleştirilen fiyort turu olan bu gezi boyunca kutup canlılarını görme şansınız oldukça yüksek. Balinalar, deniz aygırları, fok balıkları, kutup martıları ve şansımız yaver giderse kutup ayısı görebileceğiz. Billefjorden boyunca ilerleyip Nordenskiöld Buzulu’na varıyoruz. Buzula ulaştığımızda teknede mangal başlıyor ve balina ve somon etleri mangalda yerlerini alıyor. Yemekten sonra Pyramiden’e doğru devam ediyoruz. Sadece 4 kişinin yaşadığı eski Sovyet madenci şehrinde omzunda silahıyla bizi Rus rehberimiz karşılıyor. Kutup ayıları ve diğer yabani hayata karşı silahlı gezmesi mecburi olan rehberimiz şehrin bütün geçmişini bize tüm detaylarıyla anlattıktan sonra yeterince fotoğraf çekme şansımız oluyor. Dünyanın en kuzeyindeki Lenin heykeli ve genelde etrafta dolaşan kutup tilkileri turumuzu süslüyor. Dönüş yolculuğumuzda Svalbard’ın en eski binası olan Skansbukta’dan geçip 1872’de gerçekleşen trajedinin detaylarını öğreniyoruz. Dönüşten sonra akşam yemeği ve serbest zaman.

Gün 4:

Dönüş

15 dakika araç yolculuğu.

Kahvaltının ardından Longyearbyen Havalimanı’na geçip Oslo üzerinden evlerimize ulaşıyoruz.

TARİH

17.06.22
-
21.06.22

FİYAT

1.795 €

kişi başı
(single farkı
3 gece / 4 gün
+550€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

18:30 Longyearbyen Havalimanı

Tur bitişi:

10:00 Longyearbyen Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

3 gece konaklama, 3 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

OTELLER

Longyearbyen: Svalbard Hotell ya da benzeri

KARBON AYAKİZİ

765,54 kg

Mountain and Roads Travel turda kullanılan uçak biletleri dahil olmak üzere her katılımcının karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek vermektedir. 

REHBERLER

Çağdaş Ozan Karabay

Elif Erbil

Billur Bolel

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.