BOSNA YÜRÜYÜŞ VE RAFTİNG TURU

Dinar Alpleri’nin tam kalbinde yeralan Durmitor Milli Parkı ve Tara Vadisi her sene onbinlerce doğa tutkununu ağırlıyor. Maglic, Ugljesin, Bobotov Kuk gibi heybetli zirvelerin yanında Sutjeska Milli Parkı ve Avrupa’nın kalan son bakir ormanı Perucica’ya da ev sahipliği yapıyor. Hem zirve yürüyüşleri, hem rafting, hem de kültür unsurlarını birleştirdiğimiz bu program aktif bir tatil yapmak isteyenler için birebir.

Gün 1:

Saraybosna

30 dakika araç yolculuğu, 30 km. 4 saat kolay şehir yürüyüşü.

Saraybosna Havalimanı’na varışın ardından 1993 yılında Bosna Savaşı’nın ortasında inşa edilen “Umut Tüneli”ni geziyoruz. Sırp güçleri tarafından tam bir kuşatmanın yaşandığı şehire insani yardım ve Bosna Ordusu’nun kuşatmayı kırması için gereken askeri gücü ulaştırmayı amaçlayan tünel ve müzesini gezdikten sonra şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Daha sonra tarihi kent merkezi gezimiz başlıyor. Saraybosna’nın tarihteki en büyük rollerinden birine sahne olan Latin Köprüsü, şehrin kalbi Başçarşı, Sebil Meydanı, Kurşunlu Medresesi gibi Osmanlı-Müslüman eserlerinin dışında Katolik Katedrali, Avusturya Mahallesi ve Markale Pazarı gibi Hristiyan dünyasının önemli eserlerini de görüyoruz. Daha sonra akşam yemeği için serbest zaman.

Gün 2:

Ugljesin yürüyüşü, Bastasi

Sabah erken kahvaltının ardından Ugljesin Zirvesi yürüyüşü yapmak üzere Sutjeska Milli Parkı’na gidiyoruz. Ülkenin en eski milli parkı olan Sutjeska aynı zamanda II. Dünya Savaşı’na da sahne olmuş. Aracımızı parkettikten sonra 1.903 metre yüksekliğindeki Ugljesin yürüyüşü başlıyor. 1.463 metreye aracımızı park ettikten sonra öncelikle orman içi yürüyüşü, daha sonra yayla yürüyüşü ve en son da kayalık araziden yükselip zirveye varıyoruz. Burada bir süre milli parkın müthiş manzarası ve sakinliğini gözlemledikten sonra inişe geçiyoruz. Farklı bir rotadan iniş gerçekleştirirken Gornje Gölleri’ni geçiyoruz. Başladığımız yerde yürüyüşümüz sona eriyor ve sonrasında Drina Nehri kenarında yer alan Bastasi’de konaklamak üzere yola çıkıyoruz.

4,5 saat araç yolculuğu, 170 km. 5 saat orta zorlukta yürüyüş, 10 km. 794 mt çıkış, 859 mt iniş.

Gün 3:

Durmitor Milli Parkı, Bobotov Kuk Zirvesi

4 saat araç yolculuğu, 130 km. 7 saat zor yürüyüş, 12 km. 730 mt çıkış, 820 mt iniş.

Sabah erkenden Karadağ’da yer alan Durmitor Milli Parkı’na hareket ediyoruz. Piva Baraj Gölü ve dağ yollarını aştıktan sonra Durmitor’un en yüksek zirvesi olan Bobotov Kuk yürüyüşüne başlayacağımız Sedlo’ya varıyoruz. Dinar Alperi’nin müthiş manzaraları eşliğinde zirveye yürüyüşümüz yaklaşık olarak 3 saat sürüyor. 2.523 metre yükseklikteki zirve Kuzey Karadağ’ın aynı zamanda en yüksek noktası. Yürüyüş esnasında yaylalar ve göller geçtikten sonra inişe geçiyoruz. Başladığımız yerde sona eren yürüyüş toplamda 6-6,5 saat sürüyor. Yürüyüşün sonunda Bastasi’deki konaklama tesisimize geri dönüyoruz.

Gün 4:

Sutjeska Milli Parkı, Perucica Ormanları

3 saat araç yolculuğu, 100 km. 8 km. kolay orman yürüyüşü.

Sabah kahvaltının ardından Sutjeska Milli Parkı’na geçiyoruz. Avrupa’nın en eski, en iyi korunmuş, en çeşitli ormanı olan Perucica Ormanı içinde alan kılavuzu ile yürüyüşümüz olacak. Ülkenin en yüksek şelalesi olan Skavavac Şelalesi manzarası ile bu balta girmemiş ormanda yapacağımız yürüyüş diğer orman yürüyüşlerinden birçok konuda ayrılıyor. Program sonunda Bastasi’deki konaklama tesisimize geri dönüyoruz ve akşam üzerini ister serbest; ister rafting aktivitesi için ayırıyoruz.

Gün 5:

Počitelj, Mostar ve dönüş

5,5 saat araç yolculuğu, 330 km. 2 saat kolay şehir yürüyüşü.

Sabah erkenden dönüş yolculuğumuz başlıyor. Yol üzerinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Neretva Nehri kenarındaki Počitelj’de kısa bir mola veriyoruz. Macaristan, Osmanlı ve Venedik için önemli karakol görevi görmüş olan köy taş işçiliği ile öne çıkıyor. Buradaki kısa gezi ve çay-kahve molasının ardından bir diğer önemli Osmanlı şehir Mostar’da kısa bir tur gerçekleştiriyoruz. Özellikle Eski Köprü ve tarihi kent merkezi gezisinin ardından Saraybosna Havalimanı’na geçip sizlere veda ediyoruz.

TARİH

21.06.22
26.07.22
30.08.22
-
-
-
25.06.22
30.07.22
03.09.22

FİYAT

595 €

kişi başı
(single farkı
4 gece / 5 gün
+200€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

12:00 Saraybosna Havalimanı

Tur bitişi:

16:00 Saraybosna Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

4 gece konaklama, 4 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

OTELLER

Saraybosna: Novotel Bristol ya da benzeri

Bastasi: Tara Inn Resort ya da benzeri

KARBON AYAKİZİ

268,2 kg

Mountain and Roads Travel turda kullanılan uçak biletleri dahil olmak üzere her katılımcının karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek vermektedir. 

REHBERLER

Çağdaş Ozan Karabay

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.