top of page

LAVANTA ZAMANI PROVENCE KÖYLERİ TURU

Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki bu bölge lavanta kokuları, lezzetli yemekler, güzel şaraplar ve birbirinden şirin köy ve kasabalarla bezenmiş. Tarihin en ünlü ressamları Cezanne, Van Gogh, ve Picasso’nun da hayatında yer eden Provence aynı zamanda birçok yazara da ev sahipliği yapmış. Zaten insan Provence’da gezerken nedenini çok daha iyi anlıyor. Yani Provence size sanat ve estetik dolu bir gezi sözü veriyor.

Gün 1:

Marsilya, Aix-en Provence

45 dakika araç yolculuğu, 35 km. 2 saat kolay şehir yürüyüşü.

Marsilya Havalimanı’na varışın ardından Aix-en Provence’e hareket ediyoruz. Otele yerleşmenin ardından şehir turumuz başlıyor. Dört Yunus Çeşmesi, Rahipler Çeşmesi, Aebertas ve Cardeurs Meydanları, St.Sauveur Katedrali, Cours Mirabeau Caddesi gibi kent merkezindeki önemli noktalar turumuzun temelini oluşturuyor. Sonrasında akşam yemeği için serbest zaman.

Gün 2:

Lourmarin, Lacoste, Ménerbes, Gordes, Roussilion, Sault

Sabah kahvaltının ardından Provence köyleri gezimiz başlıyor. Sanat ile yoğrulmuş programımızda ilk durağımız Lourmarin olacak. Albert Camus’nün son yıllarını geçirdiği ve ebedi istirahatgahı olan Lourmarin Fransa’nın en güzel köylerinden. Bir sonraki durağımız Marquis de Sade’nin 1771 yılında skandal sayılabilecek yazılarından sonra Paris’i terkedip sığındığı dededen kalan şatosunun bulunduğu Lacoste. Eski taş evleri, dar sokakları ve tarih kokan atmosferi ile Lacoste’ta kısa bir molanın ardından bir diğer önemli köy Ménerbes’e devam ediyoruz. Picasso’nun sevgilisi artist ve sürrealist fotoğrafçı Dora Maar’ın evi burada bulunuyor. 1944 yılında sanat arkadaşı ve ilham perisi Dora Maar için evi satın alan Picasso burada çokça zaman geçirmiş. Ménerbes aynı zamanda Fransa’nın en güzel köylerinden biri. Burada geçireceğimiz sürenin ardından ünlü “A Good Year” filminin birçok sahnesinin çekildiği Gordes’e devam ediyoruz. Bu şirin kasabada filme sahne olan yerleri görüp çay-kahve molası verdikten sonra Roussillon’a devam ediyoruz. 1942-1945 yılları arasında Almanlar’dan kaçıp buraya yerleşen Samuel Beckett ünlü kitabı Watt’ı burada yazmış. Roussillon aynı zamanda önemli bir şarap merkezi ve aşıboyası kayaları ile biliniyor. Burada akşamüstü gezisinin ardından turumuzun son durağı Sault lavanta tarlalarına geçiyoruz. Burada lavanta tarlaları arasında yapacağımız yürüyüş ve fotoğraf molasının ardından Aix-en Provence’daki otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği için serbest zaman.

4,5 saat araç yolculuğu, 200 km. 5 saat kolay köy yürüyüşü.

Gün 3:

Saint Remy de Provence, Le Rocher des Deux Trous, Camarque

3,5 saat araç yolculuğu, 250 km. 5 saat kolay köy-doğa yürüyüşü.

Sabah kahvaltının ardından Saint Remy de Provence’a hareket ediyoruz. Provence’ın en önemli kentlerinden biri olan Saint Remy bir süre ünlü ressam Van Gogh’a da ev sahipliği yapmış. En ünlü tablolarından biri olan “Yıldızlı Gece” tablosunu buradaki Saint-Paul de Mausole Manastırı’nda psikolojik tedavi alırken ortaya koymuş. Kasabayı gezdikten sonra Van Gogh Rotası olarak bilinen rotaya yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk önce Saint-Paul Manastırı’nı görüyoruz. Daha sonra Roma şehri Glanum kalıntılarını ziyaret ediyoruz. Buradan zeytinlikler arasından İki Delikli Kaya’ya ulaşıyoruz. Van Gogh’un diğer ünlü tablosu “Zeytin Ağaçları” yine bu coğrafyada hayat bulmuş. Yürüyüşün ardından Les Baux-de-Provence kasabasına varıyoruz ve müthiş bir sanat eseri olan Carrieres Lumieres Müzesi’ni geziyoruz. Ünlü ressamların eserlerinin projeksiyon ile duvarlara yansıtılması ve aynı zamanda çalan müzik ile hem göze hem kulağa hitap eden müze Provence’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Buradan ayrıldıktan sonra Camarque Doğa Parkı’na geçip beyaz Camaque atlarını görüyoruz ve Aix-en Provence’e geri dönüyoruz. Akşam yemeği için serbest zaman.

Gün 4:

Marsilya ve dönüş

45 dakika araç yolculuğu, 35 km.

Sabah kahvaltının ardından uçak saatine kadar Cassis Kayalıkları’nın müthiş manzarasında kısa yürüyüş yapıp dinlendikten sonra Marsilya Havalimanı’na geçip sizlere veda ediyoruz.

Briesetal.png

TARİH

Kapalı gruplara özel istek üzerine yapılır.

FİYAT

1.095 €

kişi başı
(single farkı
3 gece / 4 gün
+350€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

16:00 Marsilya Havalimanı

Tur bitişi:

14:00 Marsilya Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

3 gece konaklama, 3 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

DAHİL OLMAYANLAR

OTELLER

Aix-en-Provence: Villa Rosa en Provence ya da benzeri

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

381,2 kg

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page