top of page

İSKOÇYA YAYLA YOLU VE ISLE OF SKYE TURU

Kendine has kültürü ile ada ülkelerinden ayrılan İskoçya aynı zamanda doğası ve insanlarının sıcakkanlılığı ile ön plana çıkıyor. Başkent Edinburgh’dan başlayan gezimiz Kuzey İskoçya’nın bakir doğası içinde yapılan yürüyüşler, Ben Nevis zirve tırmanışı, Loch Ness Gölü kenarındaki geziler, viski tadımları ve Isle of Skye’ın nefes kesen manzaraları ile devam ediyor. Belleklerde yer edinecek bir haftanın sözünü veriyoruz.

Gün 1:

Edinburgh

45 dakika araç yolculuğu, 30 km. 5 saat kolay şehir yürüyüşü.

Edinburgh Havalimanı’nda buluşmanın ardından şehir turumuza başlıyoruz. İdamları ile meşhur Saman Pazarı, Harry Potter’a ilham kaynağı olmuş, George Heriot Okulu, Kraliyet Caddesi, Gladstone's Land Tüccar Evi, ünlü Deacon Brodies Bar, Midlothian Kalp Mozaiği, St. Giles Katedrali, Holyrood Sarayı, Kraliçe Mary’nin Banyosu, Arthur's Seat Parkı ve çok daha fazlası turumuz boyunca bizleri bekliyor olacak. Turumuzun ardından otelimize yerleşip akşam yemeği için serbest zaman.

Gün 2:

Stirling, Conic Hill, Fort William

Sabah erken kahvaltının ardından ilk durağımız olan Stirling’e hareket ediyoruz. “Yaylalara Açılan Kapı” olarak bilinen Stirling aynı zamanda bir süre İskoçya’ya başkentlik de yapmış. Bir diğer önemli noktası da 1297’de William Wallace’ın Stirling Köprüsü Savaşı’nda İngilizleri bozguna uğrattığı yer olması. Bunun anısına 1869’da inşa edilmiş Wallace Anıtı görülmeye değer. Daha sonra 361 metre yüksekliği ile İskoç Yaylaları ve Loch Lomond Gölü ve adaları manzarasına sahip Conic Hill yürüyüşüne başlamak üzere Balmaha’ya hareket ediyoruz. Toplam 3 saatlik yürüyüşün ardından başlangıç noktamıza dönüp Fort William’a hareket ediyoruz. “Britanya’nın Outdoor Başkenti” olarak bilinen Fort William özellikle Ben Nevis yürüyüşçülerine ev sahipliği yapıyor. Biz de onlardan biri olduğumuz için otelimize yerleşip yarınki zorlu yürüyüş için dinleniyoruz.

4 saat araç yolculuğu, 250 km. 3 saat yürüyüş, 8 km. 360 mt. çıkış, 320 mt. iniş.

Gün 3:

Ben Nevis Yürüyüşü

9 saatlik zor yürüyüş, 17 km. 1.352 mt. çıkış, 1.352 mt. iniş.

Sabah erken kahvaltının ardından 1.345 metre ile Britanya’nın en yüksek noktası olan Ben Nevis yürüyüşümüze başlıyoruz. Glen Nevis Ziyaretçi Merkezi’nde başlayan yürüyüşümüz Nevis Nehri boyunca ilerleyip ilk dik çıkış ile devam ediyor. Küçük dereleri geçip Red Burn Yaylası’na ulaşıyoruz. Burada Loch Meall an t-Suidhe Gölü’ne varmış oluyoruz. Daha sonra Kuzey yamacı ayrımına varıyoruz ve biz Güney çıkışına doğru ilerliyoruz. Burada bir süre düz ilerleyen patika bizi dinlendiriyor ve sonra tekrar çıkışa geçiyoruz. Beş Parmak Vadisi’ni de geçtikten sonra zirveye daha da yaklaşıyoruz ve patika kolaylaşıyor. Son olarak Gardyloo Vadisi’ni de geçtikten sonra zirveye varıyoruz. Britanya’nın en yüksek zirvesinden bütün İskoçya Yaylaları ve gölleri manzarası insanı büyülüyor. Bir süre mola verdikten sonra aynı yoldan geri inişe geçiyoruz. Daha sonra otelimize geçip dinleniyoruz ve akşam yemeği için serbest zaman.

Gün 4:

Glenfinnan, Isle of Skye

4,5 saat araç yolculuğu, 200 km. 2 saat kolay doğa yürüyüşü.

Sabah kahvaltının ardından otelimizden ayrılıp Isle of Skye’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde ilk göreceğimiz nokta Harry Potter filmi sayesinde ünlenmiş ilgi çekici Glenfinnan Viyadüğü. Burada trenin geçmesini bekleyip fotoğrafını çektikten sonra Prens Charles Edward Stuard’ın başarısız ayaklanması sonucu ülkeyi terkedip Fransa’ya giden gemiye bindiği nokta olan anıta varıyoruz. Burada molanın ardından Mallaig’den Armadale’ye feribot ile geçip Isle of Skye’a varıyoruz. Daha sonra Carbost’daki Talisker İmalathanesi’ne gidip burada viski tadımı yapıyoruz ve Talisker Plajı’nı ziyaret ediyoruz. Konaklamamızı gerçekleştireceğimiz Portree yolu üzerinde Fairy Pools şelale havuzlarına kısa bir yürüyüşün ardından otelimize yerleşiyoruz ve akşam yemeği için serbest zaman.

Gün 5:

Isle of Skye

3 saat araç yolculuğu, 160 km. 5 saat yürüyüş, 11 km.

Sabah kahvaltının ardından ilk olarak The Storr kayasına yürüyüşe başlıyoruz. 719 metre yüksekliğindeki kayalık dramatik manzaraları ile ünlü. 5 kilometrelik yürüyüşün ardından adanın kuzeyindeki Quiraing’e hareket ediyoruz. Skye Adası’nın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan bu heyelan coğrafyasında bir küçük yürüyüşümüz oluyor. Toplam 3,5 km. yürüyüşün ve manzaranın tadını çıkardıktan sonra son olarak adanın en batısında bulunan Neist Deniz Feneri’de hareket ediyoruz. Hava durumuna göre adanın en güzel gün batımını izleyebileceğiniz bu noktada 2 kilometrelik küçük bir yürüyüşün ardından fotoğraf çekip dönüş yoluna geçiyoruz.

Gün 6:

Loch Ness, Edinburgh

6 saat araç yolculuğu, 450 km.

Sabah kahvaltının ardından otelimizden ayrılıp balıkçı kasabaları Broadford ve Kyleakin üzerinden Loch Ness Gölü’ne geçiyoruz. Göl kenarında uzun mola verip öğle yemeğinden sonra Edinburgh yolculuğumuz başlıyor. Akşamüzeri kente varıp otelimize yerleştikten sonra serbest zaman.

Gün 7:

Edinburgh ve dönüş

45 dakika araç yolculuğu, 30 km.

Sabah erken kahvaltının ardından havalimanına hareket ve dönüş.

Briesetal.png

TARİH

-

FİYAT

1.595 €

kişi başı
(single farkı
6 gece / 7 gün
+600€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

10:30 Edinburgh Havalimanı

Tur bitişi:

14:00 Edinburgh Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

6 gece konaklama, 6 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

DAHİL OLMAYANLAR

Uçak biletleri, öğle yemekleri, son akşam yemeği haricinde kalan akşam yemekleri

OTELLER

Edinburgh: Apex Waterloo Place ya da benzeri

Fort William: Highland Getaway ya da benzeri

Portree: The Skye Inn ya da benzeri

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

564,16 kg

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page