top of page

LAPLAND'IN İKİ YAKASI: İSVEÇ VE FİNLANDİYA

Lapland kış masalının en iyi yaşanabildiği yerlerin başında geliyor. İsveç ve Finlandiya'nın Lapland bölgelerinde yerel halk ile iç içe, deneyimi ön plana çıkaran müthiş bir program.

Gün 1:

Helsinki

12:00'ye kadar Helsinki’ye varış. Havalimanında rehberimiz ile buluşma ve otele yerleşme öncesinde yürüyerek Helsinki turu. Turumuzda Helsinki’nin önemli görülmesi gereken yerlerini gezerken ayrıca çok turistik olmayan bazı mahalleler ve unsurlar da görüyoruz. Temppeliaukio Kaya Kilisesi, Sibelius Anıtı, Tarihi Kent Merkezi, Hapishane Otel Katajanokka, Kallio Mahallesi gibi. Sonrasında otele yerleşme ve akşam yemeği için serbest zaman.

Gün 2:

Helsinki, Rovaniemi

Akşam uçuşa kadar Helsinki’de görmediğimiz kısımlara devam. Seurasaari Açık Hava Etnografya Müzesi gibi halkın geçmişini yakından tanıyabileceğimiz müze gezisi. Fotoğraf ve sanat galerileri, Milli Galeri, Mimari Müzesi, Denizcilik Tarihi Müzesi vs. gibi seçenekler bizleri bekliyor. Akşamüzeri uçuşumuz ile Rovaniemi'ye hareket. Varıştan sonra otele yerleşme ve sonrasında kuzey ışıkları avı. Yanımıza alacağımız atıştırmalıklar ve sıcak içecekler ile ışık kirliliğinin olmadığı bir bölgeye hareket ediyoruz. Kuzey ışıkları avı hava ve olasılık durumuna göre 3-4 saat sürebilir.

Gün 3:

Botnia Körfezi Kemi Buzkıran Turu

Bugünkü ana etkinliğimiz Sampo Buzkıran Gemisi ile Botnia Körfezi’nde yapacağımız unutulmaz bir yolculuk. 3.500 tonluk devasa çelik yapının buz üzerinde ilerlerken çıkardığı kükreyen sesler eşliğinde buzkıran gemilerinin işleyişini öğreneceğiz. Özel kıyafetler eşliğinde buzlu suda yüzme deneyimi de yaşayacağımız turun ardından otelimize geri dönüp akşam yemeği için belirlenen restorana ilerliyoruz. Yemeğin ardından kuzey ışıkları avımız başlıyor.

Gün 4:

Kangos

Sabah otelde yapacağımız kahvaltının ardından İsveç’e doğru yola çıkıyoruz. Buz tutmuş göller ve boreal ormanları eşliğinde Torne Nehri’nin manzaraları ile ilerliyoruz. Junosuando köyünü ziyaret edip “Great Race of Mercy” olarak ünlenmiş bir kahramanlık hikayesini dinliyoruz. Yol üzerinde somon balıkçılığı, Lapland yaşamı gibi konularda bilgi ediniyoruz. Kangos’ta yer alan Pine Tree Lodge otelimize yerleştikten sonra “fika” ve “lingonberry” çayı eşliğinde çevremizde kısa bir yürüyüş gerçekleştirip manzaraların tadını çıkarıyoruz.

Gün 5:

Aktiviteler

Bugün kahvaltının ardından birçok aktivitemiz olacak. Öncelikle kuzeyin sevimli canlıları haskiler hakkında geniş çaplı bilgi ediniyoruz. 197 haski ile birlikte yaşayan sevimli Avustralya Çoban Köpeği “Cody” bizi karşılıyor. Sami bir ailenin işlettiği Pine Tree Lodge tam evimizde hissedebileceğimiz bir ortam sunuyor bize. Köpeklerle dost olduktan sonra donmuş göller ve ormanlarda sevimli dostlarımız ile yürüyüş yapıyoruz. Yakşalık 3 saat süren aktivite sonrası otele geri dönüyoruz ve saunada rahatlatıcı bir akşamüzeri bizi bekliyor. Sınırları zorlamak isteyenler için saunadan sonra buzlu göl bizi bekliyor. Akşam yemeğin ardından kuzey ışıkları avı.

Gün 6:

Kangos, Saariselka

Bugün geç kahvaltının ardından tekrar yönümüzü Finlandiya’ya çeviriyoruz. Issızlığın ortasında Lapland’ın nefes kesen manzaralarının inanılmaz bir etkisi var. Sadece birkaç kişinin yaşadığı Sami köylerinden geçiyoruz. Akşamüzeri otelimize vardıktan sonra dileyenler ile dünyanın en kuzeyde yer alan kayak merkezinde kayak aktivitesi ya da hedikli orman yürüyüşü yapıyoruz. Akşam yemeği sonrasında kuzey ışıkları avına çıkıyoruz.

Gün 7:

Saariselka

Bugün Saariselka’dan daha da kuzeye gidip İnari’yi göreceğiz. Burada Samiler hakkında geniş çaplı bilgi edinme fırsatımız olacak. Öncelikle Sami Müzesi’ni gezip ren geyiği yetiştiricili hakkında bilgi ediniyoruz. Daha sonrasında Sami bir aileye misafir olup onlarla beraber sıcak, samimi bir sohbetimiz olacak. Bize geleneklerini, yemeklerini ve zorluklarını anlatacaklar. Elbette kahve ve ateş eşliğinde. Sonrasında Tankavaara köyünde 40 yıldır çıkarılan altın madenlerinin hikayelerini öğreniyoruz. Otelimize döndükten sonra akşam yemeği ve devamında kuzey ışıkları avımız başlıyor.

Gün 8:

Ivalo, Helsinki ve Dönüş

Sabah erken kahvaltının ardından Ivalo Havalimanı'na geçip sizlere bu turumuzda veda edip başka bir maceramızda görüşmek üzere ayrılıyoruz.

Briesetal.png

TARİH

-

FİYAT

2.195 €

kişi başı
(single farkı
7 gece / 8 gün
+550€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

12:00 Helsinki Havalimanı

Tur bitişi:

07:00 Ivalo Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

7 gece konaklama, 7 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

DAHİL OLMAYANLAR

Uçak biletleri, öğle yemekleri, son akşam yemeği haricinde kalan akşam yemekleri

OTELLER

Helsinki: Hotel Anna ya da benzeri

Rovaniemi: Scandic Pohjanhovi ya da benzeri

Kangos: Pine Tree Lodge ya da benzeri

Saariselka: Lapland Hotels Riekonlinna ya da benzeri

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

813,8 kg

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page