top of page

LAPLAND VE LOFOTEN ADALARI: KUZEY IŞIKLARI

Norveç'in kuzey kutup dairesinde yer alan meşhur balıkçı adaları Lofoten'de ve yine komşu bölgesi İsveç'in Lapland bölgesinde gerçekleştirdiğimiz unutulmaz bir tatil. Kuzey Işıkları peşine düşüp bu zorlu coğrafyada insanların nasıl yaşadıklarını en yakından öğreniyoruz. Sonbahar renkleri, ren geyikleri, şirin ve renkli balıkçı köyleri ve boreal ormanları ile muazzam bir şölen.

Gün 1:

Kiruna varış

15 km. araç yolculuğu.

Kiruna Havalimanı'na varışın ardından kuzey halkı Samiler'in yaşamlarını yakından öğrenebileceğimiz açık hava müzesi ziyaretimize başlıyoruz. Burada folklorün önemli öğelerini öğrenip ren geyikleriyle vakit geçiriyoruz. Ateş başında sıcak içeceklerimizi yudumladıktan sonra yakındaki Buz Otel ziyaretimize devam ediyoruz. Dünya'nın ilk buz oteli ünvanına sahip, Tornetraesk Nehri'nin berrak sularından her sene Dünya'nın birçok noktasından gelen sanatçıların inşa ettiği sanat eseri odaları gördükten sonra Kiruna yakınlarındaki otelimize geçiyoruz. Varışın ardından akşam yemeği ve sonrasında kuzey ışıkları avı için orman yürüyüşümüz başlıyor.

Gün 2:

Aktiviteler Günü

Sabah kahvaltının ardından köpekli kızak turumuz için bölgedeki bir Sami ailesine misafir oluyoruz. Sevimli köpekleri tanıyıp onlarla bağ kurduktan sonra keyifli turumuz başlıyor. Yaklaşık 3 saatlik aktivitenin ardından öğle yemeği sonrası kısa bir kar motoru turu yapıp boreal ormanlarının keyfini sürüyoruz. Otelimize dönüp akşam yemeğine kadar sauna keyfi yaptıktan sonra hedikli kuzey ışıkları yürüyüşümüz ile günü tamamlıyoruz.

4-5 saat açık havada aktivite

Gün 3:

Abisko Milli Parkı, Lofoten Adaları

5 saat araç yolculuğu, 400 km.

Sabah kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyoruz ve Norveç'e doğru yola çıkıyoruz. Öncelikle uçsuz bucaksız Lapland coğrafyasında ilerliyoruz. Ren geyikleri ve Sami köyleri manzaraları ile devam edip Abisko Milli Parkı'na varıyoruz. Burada Tornetresk Gölü'nde öğle yemeği molamız oluyor ve donmuş göl üzerinde buzda balık tutma aktivitemizi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında Norveç-İsveç sınırını yüksek bir platoyu tırmanarak geçiyoruz ve Norveç'in eşsiz fiyortları bizleri karşılıyor. Birbirlerine köprüler ve tüneller ile bağlanmış adalar boyunca ilerleyip Svolvaer'deki otelimize varıyoruz. Müthiş manzaraları ile şirin bir balıkçı yerleşkesi olan Svolvaer'in limanında akşam yemeği sonrası kuzey ışıkları avı bizi bekliyor.

Gün 4:

Lofoten Adaları Balıkçı Köyleri

5 saat, 300 km. araç yolculuğu.

Otelde alacağımız kahvaltının ardından onlarca adanın köprülerle bağlanması sonucu oluşmuş şirin balıkçı kasabası Henningsvær’e hareket. Henningsvær yetiştirdiği onlarca ressam ve yazar ile de tanınan, ayrıca kayalıkların üzerinde denize sıfır inşa edilmiş stadyumu ile de dünyaca meşhur bir yer. Burada adanın ucunda bulunan deniz fenerine yürüyüş. Sonrasında Lofoten Adaları’nın birbirinden özel köylerinde turumuza devam ediyoruz. Lofoten’in en güzel köylerinden, etrafı dağlarla çevrili, Nusfjord bunlardan biri. Adanın ucunda yer alan ve yolun bittiği A isimli köye kadar devam edip sonrasında Svolvaer’e geri dönüyoruz. Akşam yine kuzey ışıkları turu bizi bekliyor.

Gün 5:

Evenes Havalimanı ve Dönüş

2,5 saat araç yolculuğu, 160 km.

Sabah kahvaltının ardından uçak saatimize göre Harstad/Narvik (Evenes) havalimanına hareket ediyoruz ve Oslo aktarmalı olarak İstanbul’a geri dönüyor ve sizlere veda ediyoruz. Bir sonraki seyahatimizde görüşmek üzere!

Briesetal.png

TARİH

31.01.24
-
04.02.24

FİYAT

1.895 €

kişi başı
(single farkı
4 gece / 5 gün
+600€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

13:30 Kiruna Havalimanı

Tur bitişi:

11:30 Harstad/Narvik Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

4 gece konaklama, 4 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

DAHİL OLMAYANLAR

Uçak biletleri, öğle yemekleri, son akşam yemeği haricinde kalan akşam yemekleri

OTELLER

Kiruna: Aurora River Camp ya da benzeri

Svolvaer: Anker Brygge ya da benzeri

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

898,1 kg

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page