top of page

LOFOTEN ADALARI VE LAPLAND: KUZEY IŞIKLARI

Norveç'in kuzey kutup dairesinde yer alan meşhur balıkçı adaları Lofoten'de ve yine komşu bölgesi İsveç'in Lapland bölgesinde gerçekleştirdiğimiz unutulmaz bir tatil. Kuzey Işıkları peşine düşüp bu zorlu coğrafyada insanların nasıl yaşadıklarını en yakından öğreniyoruz. Sonbahar renkleri, ren geyikleri, şirin ve renkli balıkçı köyleri ve boreal ormanları ile muazzam bir şölen.

Gün 1:

Oslo, Evenes, Svolvær

Oslo üzerinden yapacağınız aktarma ile yerel saat ile 17:40’te Narvik/Harstad Havalimanı’na varış. Havalimanında rehber ile buluşma ve konaklamamızı gerçekleştireceğimiz Svolvær’e doğru yola çıkma. Yaklaşık 3 saatlik nefes kesen manzaralar eşliğinde yapılan yolculuk sonunda otele yerleşme ve akşam yemeği öncesi kısa bir Svolvær turu. Akşam yemeğinden sonra ışık durumuna göre kuzey ışıkları avı bizi bekliyor.

Gün 2:

Lofoten Adaları Balıkçı Köyleri

Otelde alacağımız kahvaltının ardından onlarca adanın köprülerle bağlanması sonucu oluşmuş şirin balıkçı kasabası Henningsvær’e hareket. Henningsvær yetiştirdiği onlarca ressam ve yazar ile de tanınan, ayrıca kayalıkların üzerinde denize sıfır inşa edilmiş stadyumu ile de dünyaca meşhur bir yer. Burada adanın ucunda bulunan deniz fenerine yürüyüş. Sonrasında Lofoten Adaları’nın birbirinden özel köylerinde turumuza devam ediyoruz. Lofoten’in en güzel köylerinden, etrafı dağlarla çevrili, Nusfjord bunlardan biri. Adanın ucunda yer alan ve yolun bittiği A isimli köye kadar devam edip sonrasında Svolvaer’e geri dönüyoruz. Akşam kuzey ışıkları turu bizi bekliyor.

Gün 3:

Abisko Milli Parkı, Jukkasjarvi, Kangos

Sabah kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyoruz ve İsveç’e doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde müthiş fjord manzaraları bizleri bekliyor. Norveç-İsveç sınırını yüksek bir platoyu tırmanarak geçiyoruz ve Abisko Milli Parkı’na varıyoruz. Lapland’ın ve İsveç’in en güzel milli parklarından biri olan Abisko’da güzel bir yürüyüş bizleri bekliyor. Tornetresk Gölü’ne yapacağımız yürüyüşte ren geyikleri görme ihtimalimiz çok yüksek. Daha sonra Sami halkının yerleşim yerlerinden biri olan Jukkasjärvi’ye ilerliyoruz. Burada dünyaca ünlü buz oteli ve Sami Müzesi’ni gezeceğiz. Sonrasında Kangos’ta çam ormanları ve göllerle çevrili tesisimize yerleşiyoruz ve akşam yemeğimizi alıyoruz. Akşam kuzey ışıkları yürüyüşü bizi bekliyor.

Gün 4:

Aktiviteler Günü

Bugün kahvaltının ardından Lapland yerel hayatına yakından bir bakış bizi bekliyor. Öncelikle kuzeyin sevimli canları haskilerle güzel bir orman yürüyüşü yapıyoruz. Likenler, boreal ormanları, ren geyikleri ve müthiş göl manzaraları bizleri bekliyor. Sonrasında konaklama tesisimizde keyifli bir sauna, jakuzi ve buz gibi göle girme olmazsa olmazlardan. Kısa bir akşamüzeri dinlenmesinin ardından gölün üzerinde bizim için hazırlanan müthiş bir akşam yemeği için hazırlanıyoruz. Bu akşam yerel lezzetlerden güzel bir yemek bizi bekliyor. Ren geyiğinin farklı çeşitleri, Dünya’nın en temiz nehirlerinden olan Torne’den çıkmış somon menümüzü oluşturuyor. Daha sonra kuzey ışığı avıyla da gezimize güzel bir final yapıyoruz.

Gün 5:

Kiruna/Lulea, Stockholm ve Dönüş

2 saat araç yolculuğu, 140 km.

Sabah kahvaltının ardından uçak saatimize göre Kiruna ya da Lulea Havalimanı’na ilerleyip Stokholm aktarmalı olarak İstanbul’a geri dönüyor ve sizlere veda ediyoruz. Bir sonraki seyahatimizde görüşmek üzere!

Briesetal.png

TARİH

FİYAT

1.695 €

kişi başı
(single farkı
4 gece / 5 gün
+400€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

15:00 Harstad/Narvik Havalimanı

Tur bitişi:

11:00 Kiruna ya da Lulea Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

4 gece konaklama, 4 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

DAHİL OLMAYANLAR

Uçak biletleri, öğle yemekleri, son akşam yemeği haricinde kalan akşam yemekleri

OTELLER

Svolvaer: Scandic Svolvaer ya da benzeri

Kangos: Pine Tree Lodge ya da benzeri

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz: