top of page

MOĞOLİSTAN TURU: GOBİ ÇÖLÜ VE ORHUN VADİSİ

Moğolistan uçsuz bucaksız bir coğrafya. Kadim Türklerin anavatanı, Cengiz Han’ın görkemli Moğol İmparatorluğu’nun kurulduğu, göçebe Türk topluluklarının yaşadığı fosilleri, stepleri ve çölleriyle muhteşem bir ülke. Orhun ve Tonyukuk Yazıtları ile ilk Türk topluluklarına ışık tutuyor, Flaming Kayalıkları’nda dinozor fosillerini inceliyor, Ongi Manastırı’nda Budist kültürünü öğreniyoruz. Yurt çadırlarında konaklayıp Moğol atlarını ve kartallarını gözlemliyoruz.

Gün 1:

Ulan Batur, Terelj Milli Parkı, Tonyukuk Yazıtları

150 km. araç yolculuğu.

Sabah erken saatlerde Ulan Batur'a varan uçuş seçenekleri sonrası havalimanında rehberimiz ile buluşma sonrası Terelj Milli Parkı gezisine başlıyoruz. Ariyabal Tapınağı, Kaplumbağa Kayası, Tonyukuk Yazıtları ve Cengiz Han Heykeli görülecekler arasında. Gorkhi Terelj Milli Parkı’nda bir GER’de öğle yemeği alınacak olup akşam üzeri Ulaanbaatar’a dönülecektir. Otele yerleşmenin ardından akşam yemeği için buluşma ve Tumen Ekh Ensemble geleneksel ses ve sanat dans gösterisi ve akşam yemeği.

Gün 2:

Gobi Çölü, Yol Vadisi

Sabah erkenden Güney Gobi’ye iç hat uçuşu ve Gobi Milli Parkı’nın en önemli yerlerinden olan Yol Vadisi’ne gezi. Vadi içinde 1 saatlik kolay yürüyüş. Sonrasında GER’e yerleşme ve akşam yemeğine kadar dinlenme. Konaklama GER.

1,5 saat uçak, 90 km. araç yolculuğu. 1 saat kolay yürüyüş.

Gün 3:

Khongor Kum Tepeleri, Deve Safari, Nomad Yerel Yaşam

180 km. araç yolculuğu, 2 saat deve yolculuğu.

Khongor Kum Tepeleri turu. 300 metre yüksekliğe ulaşam kum tepeleri 15 kilometre genişliğe ve 180 kilometre uzunluğa sahip. Kum tepeleri boyunca yürüyüş ve yuvarlanma serbest. Kum tepeleri boyunca 2 saatlik deve yürüyüşü de turumuza dahil. Akşamüzeri göçebe hayatına yakından bir bakış. Geleneksel süt ürünlerinden olan deve sütünü tatma imkanı. Konaklama GER.

Gün 4:

Bayanzag, Flaming Kayalıkları

170 km. araç yolculuğu.

Sabah kahvaltının ardından Dünya’nın en önemli paleontolojik antik dinozor kalıntılarının olduğu Bayanzag’a hareket (180km). Gobi Çölü’nde kısa bir yürüyüş sonrası Saxaul Ormanları’nı ziyaret. Devamında Flaming Cliffs gezisi. Öğle yemeğinden sonra Ongi Tapınağı kalıntılarına hareket. Konaklama GER.

Gün 5:

Orkhun Vadisi

240 km. araç yolculuğu.

Sabah kahvaltının ardından Orhun Vadisi’ne hareket. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan vadi göçebe Moğol toplulukları için oldukça önemli bir bölge. Gün boyu Orhun Nehri ve etrafındaki otlaklarda geçirilecek zaman boyunca yerel hayat yakından inceleyip sayısız tarihi kalıntı üzerinden Türki toplulukların nasıl dünyaya yayıldıkları öğreniyoruz. Konaklama GER.

Gün 6:

Karakorum

110 km. araç yolculuğu.

Sabah kahvaltının ardından Moğolistan’ın eski başkenti olan Kharkorum’a hareket ediyoruz (110 km). Cengiz Han’ın 1220 yılında karargahını taşıdığı bu antik kent sonraki nesiller boyunca da önemini korumuş. Kharkorum Müzesi ve Erdenee Zu Budist Tapınağı ziyaretleri ile Moğol Budizmini yakından öğreniyoruz. Sonrasında ise yerel bir atölyeye katılıp el ile keçe ürünleri yapım etkinliğinde bulunuyoruz. Konaklama GER.

Gün 7:

Khutsai Milli Parkı, Ungut

280 km. araç yolculuğu.

Sabah kahvaltının ardından Khutsai Milli Parkı’na hareket (280km). 50620 hektarlık bu milli parkta Takhi isimli dünyanın son kalan vahşi atları koruma altında bulunuyor. Atları yakından görüp Ungut antik kentini ziyaret ediyoruz. Konaklama GER.

Gün 8:

Ulan Batur

100 km. araç yolculuğu.

Sabah kahvaltının ardından Ulan Batur’a hareket ediyoruz. Sonrasında kent turu ve alışveriş imkanı. Akşam veda yemeği.

Gün 9:

Dönüş

Sabah uçuş saatlerimize göre havalimanına hareket ediyoruz ve bir sonraki gezimizde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Briesetal.png

TARİH

16.08.24
-
25.08.24

FİYAT

2.250 €

kişi başı
(single farkı
8 gece / 9 gün
+600 €)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

07:00 Cengiz Han Havalimanı

Tur bitişi:

06:30 Cengiz Han Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

8 gece konaklama (2 gece otel, 6 gece Moğol çadırı), 8 kahvaltı, 8 öğle yemeği, 8 akşam yemeği, Ulan Batur-Gobi iç hat uçuşu, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

DAHİL OLMAYANLAR

İstanbul-Ulan Batur uçak biletleri, yemeklerde içecek ücretleri, şahsi harcamalar

OTELLER

Ulan Batur: Novotel ya da benzeri

Kırsalda: Moğol Çadırı GER

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

2820,9 kg

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page