top of page

DEVLERİN VATANI: JOTUNHEIM MİLLİ PARKI TURU

“Devlerin Vatanı” anlamı taşıyan Jotunheim Milli Parkı Norveç’in en çok görülmesi gereken doğal güzelliklerinin başında. Norveç’in en yüksek dağı Galdhøpiggen’e (2,469 mt.) ev sahipliği yapması nedeniyle zirve meraklılarının uğrak noktası. Onlarca irili ufaklı şelale, bir o kadar buzul, yüzlerce fiyort ve şirin kasabalar bulabileceğiniz programımız Norveç’in doğasını yerel halkın gözünden tanımak isteyenler için birebir.

Gün 1:

Oslo

1 saat araç yolculuğu ve yürüyerek şehir turu. Rahat kıyafet ve ayakkabı seçiniz.

14:00’te Oslo Gardermoen Havalimanı’nda rehberinizi sizi karşılıyor ve sonrasında Oslo merkezdeki otelimize doğru yola çıkıyoruz. Otele yerleşmenin ardından şehir turumuz başlıyor. Oslo Belediye Binası ve Nobel Barış Ödülü Merkezi’nin de yer aldığı Oslo Limanı’nın keyifli kordonu, sonrasında geçeceğimiz müzeler adası ve Viking Gemi Müzesi, heykelleri ile ünlü Vigeland Parkı, Milli Tiyatro ve çok daha fazlası turumuzu oluşturuyor.

Gün 2:

Oslo, Flåm, Nærøyfjord, Solvorn

Sabah erken kahvaltının ardından otelimizde ayrılıp Flam'a doğru yolculuğumuz başlıyor. Yaklaşık 5 saat müthiş manzaralar, Hallingskarvet Milli Parkı ve köy-kasabalar geçtikten sonra Flam'a varıyoruz. Buradan UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Nærøyfjord boyunca 2 saatlik enfes fiyort turu gerçekleştiriyoruz. Tur sonunda Flam'da bir süre vakit geçirdikten sonra Solvorn'e yolculuğumuz başlıyor. Flam'dan ayrılır ayrılmaz 24,5 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun tüneli olan Lærdal Tüneli'ne giriyoruz. Daha sonra Sognefjord'u feribotla geçip Solvorn'a devam ediyoruz. Solvorn'a vardıktan sonra otelimize yerleşip kısa süre dinlendikten sonra akşam yemeği için buluşuyoruz.

400 km. 7 saat araç yolculuğu, 2 saat fiyort gezi teknesi.

Gün 3:

Ørnes, Nigardsbreen Buzulu, Solvorn

2 saat araç yolculuğu, 120km, 2 saat kramponlu buz yürüyüşü.

Sabah kahvaltının ardından Nigardsbreen Buzulu'na doğru hareket ediyoruz. 1 saatlik yolculuktan sonra buzulun oluşturduğu göl kenarında aracımızı parkedip buradan buzul yürüyüşü turuna başlıyoruz. Avrupa anakarasının en büyük buzulu olan Jostedalsbreen'in bir dilini oluşturan Nigardsbreen oldukça dikkat çekici manzaralara ev sahipliği yapıyor. İlk olarak göl üzerinde tekne ile buzula daha fazla yaklaştıktan sonra deneyimli, yerel buzul yürüyüşü rehberlerimiz ile kramponlarımızı takıp buzulun üzerine çıkıyoruz. Yaklaşık 1,5 saat buz üzerinde yürüdükten sonra Solvorn'a geri dönüyoruz. Kasabamıza geri döndükten sonra hemen karşı kıyıda bulunan Urnes'e feribotla geçiyoruz. Urnes'te erken Hristiyanlık döneminde inşa edilmiş Norveç'in en eski ahşap çatma kilisesi bulunuyor. 1130 yılında inşa edilmiş kilise günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. Kilise vasıtasıyla Vikingler'den Hristiyanlığa geçiş, keşifler dönemi, yerel kültür ve balıkçılık hakkında bilgi edinip tekrar Solvorn'e geri dönüyoruz ve günün geri kalanını dinlenerek geçiriyoruz.

Gün 4:

Galdhøpiggen Zirve Yürüyüşü

7 saat orta/zor yürüyüş, 11 km. 1400 mt. çıkış, 1400 mt. iniş.

Sabah erken kahvaltının ardından İskandinavya'nın ve Norveç'in en yüksek zirvesi olan Galdhøpiggen (2469 mt.)zirve yürüyüşü için yola çıkıyoruz. Bir yanımızda Norveç'in ikinci yüksek zirvesi Glittertind, diğer yanımızda Galdhøpiggen'in olduğu 1100 metre irtifadaki Spiterstulen Vadisi'ne varıyoruz. Buradan yürüyüşümüz başlıyor. Toplamda gidiş-dönüş 11 kilometre olan yürüyüş molalar dahil yaklaşık 6-7 saat sürecek. Yürüyüş rotamız üç farklı rota arasında en kolayı ve her yaştan insanın çıkabildiği bir parkur olsa da kararlılık ve disiplin gerektiriyor. Ayrıca 3 adet 2000 metrenin üzerinde zirvenin geçildiği yürüyüş yer yer yıl boyu karla kaplı noktalarda ilerliyor. Kıyafet ve ayakkabı seçimi burada oldukça önemli. Fakat zirveye ulaşıp açık bir günde Güney Norveç'in 1/4'ünün görülebildiği zirve Jotunheim Milli Parkı'nın inanılmaz manzaralarıyla karşılaştığımızda bu yürüyüşün hayatlarımızın unutulmazları arasına gireceğinden emin oluyoruz. Zirvede kısa bir molanın ardından aynı rotadan iniş gerçekleştirip otelimizde döndükten sonra dinleniyoruz.

Gün 5:

Jotunheim Milli Parkı Yürüyüş

3,5 saat araç yolculuğu, 12 km kolay/orta yürüyüş, 470 mt. çıkış, 470 mt. iniş.

Bugün Norveç'in en güzel, en büyüleyici şelalelerinden biri olan Vettisfossen'a yürüyüş yapıyoruz. Kahvaltıdan sonra iki saatlik araç yolculuğu ile Øvre Årdal kasabasına varıyoruz. Biraz daha vadi içine ilerledikten sonra park yerine aracımızı bıraktıktan sonra yürüyüşe başlıyoruz. 275 metre serbest düşüşüyle Norveç'in en yüksek şelalelerinden olan Vettisfossen'a gidiş-dönüş 12 kilometrelik kolay/orta bir parkurla ulaşılabiliyor. Yürüyüş için ortalama 5 saat süre ayırıyoruz. Şelaleye vardıktan sonra 1 saat mola verip inişe geçiyoruz. Günün geri kalanında otelimizde dinlenip serbest zaman olarak değerlendiriyoruz.

Gün 6:

Bergen

250 km araç yolculuğu, 5 saat. 2 saat kolay şehir yürüyüşü.

Sabah kahvaltının ardından otelimizden ayrılıp Bergen'e doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 5 saatlik inanılmaz manzaralarla süslü yolculuğun ardından Norveç'in en güzel şehrine varıyoruz. Otele yerleştikten sonra UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Bryggen renkli ahşap evleri bizleri bekliyor. Balık pazarını gezip yerel tatlardan deniyoruz ve sonrasında da Bergen'i tepeden izleyebileceğimiz Fløyen Tepesi’ne funiküler ile çıkıyoruz. Floyen Tepesi'nden Bergen manzarası gerçekten görülmeye değer. Buradan sonra şehire 1 saatlik yürüyüşle iniyoruz ve günün geri kalanını serbest olarak değerlendiriyoruz.

Gün 7:

Bergen, Oslo ve Dönüş

20 dakika havalimanı shuttle yolculuğu.

Sabah kahvaltının ardından uçak saatlerimize göre Bergen Havalimanı'na geçiyoruz ve Oslo aktarmalı olarak evlerimize dönüyoruz. Bir sonraki keyifli maceramızda görüşmek dileğiyle.

Briesetal.png

TARİH

Kapalı gruplara özel istek üzerine yapılır.

FİYAT

1.795 €

kişi başı
(single farkı
6 gece / 7 gün
+500€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

11:00 Oslo Gardermoen Havalimanı, 13:00 Oslo Şehir Merkezi

Tur bitişi:

11:00 Bergen Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

6 gece konaklama, 6 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

DAHİL OLMAYANLAR

OTELLER

ya da benzeri

ya da benzeri

ya da benzeri

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

561,16 kg

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page