top of page

SVALBARD GÜNEŞ FESTİVALİ VE KUZEY IŞIKLARI

Svalbard dünyanın insanlar için yaşanabilir en kuzey noktası! Kuzeyin en ilginç deneyimlerini yaşayabileceğiniz 78. paralel ufkunuzu genişletecek! Kutup ayılarının da yaşamaktan oldukça zevk aldığı bir ada olduğunu söylemeliyiz. Balina avcılarından kutup kaşiflerine, kömür madencilerinden bilim insanlarına kadar birçok insan Svalbard’dan gelip geçmiş. Yeşillerin gökyüzündeki dansı da cabası. Ah, aylarca güneşten mahrum kalmış Svalbard halkının güneşin ilk ışıklarını kutladığı, en önemli festivallerinden birisi olan Solfestuka’ya da eşlik edeceğimizi söylemeyi unutmayalım.

Gün 1:

Oslo

1 saat araç yolculuğu ve yürüyerek şehir turu. Rahat kıyafet ve ayakkabı seçiniz.

Oslo Gardermoen Havalimanı’nda buluştuktan sonra Oslo merkezdeki otelimize doğru yola çıkıyoruz. Otele yerleşmenin ardından şehir turumuz başlıyor. Oslo Belediye Binası ve Nobel Barış Ödülü Merkezi’nin de yer aldığı Oslo Limanı’nın keyifli kordonu, sonrasında geçeceğimiz müzeler adası ve Viking Gemi Müzesi, heykelleri ile ünlü Vigeland Parkı, Milli Tiyatro ve çok daha fazlası turumuzu oluşturuyor.

Gün 2:

Longyearbyen

Sabah erken saatlerde Longyearbyen Havalimanı’na uçuş için yola çıkıyoruz. Uçuşumuz yaklaşık 3 saat sürüyor. Varışın ardından otelimize yerleşiyoruz. Sonrasında akşam yemeği ve kısa bir Longyearbyen turu. Bir hafta süre boyunca farklı etkinliklerle kutlanacak Solfestuka’ya karışmak için de harika bir gün!

Gün 3:

Maden Ziyareti, Longyearbyen, Buz Mağarası Yürüyüşü

Günün ilk aktivitesi olan “Gruve 3” yani Maden No:3’e ziyaretimiz başlıyor. Longyearbyen’e bir asır önce kalıcı yerleşimin başlamasının sebebi olan kömür madenciliğini gerçek bir madenin içinde deneyimliyoruz. Küresel Tohum Bankası’nın neden burada kurulduğunu öğrenip Svalbard Adası’nın binlerce yıl önceki yağmur ormanı geçmişine yerin altında tanıklık ediyoruz. Longyearbyen merkeze geri dönüp öğle yemeği alıyoruz ve Svalbard Müzesi’ni geziyoruz. Başta kutup ayıları olmak üzere adada yaşayan canlıların doldurulmuşlarını bulabileceğiniz müze ile kuzey kutbu kaşiflerinin maceralarını, balina avcılarının trajedilerini, maden işçilerinin zorluklarını öğreniyoruz. Sonrasında Longyearbyen vadisinin arkasında bulunan 850 metre yüksekliğindeki Trollsteinen zirvesine yürüyüşümüz başlıyor. Buzulların vadiyi nasıl şekillendirdiğini öğrenip masmavi bir buz mağarasına giriyoruz. Dönüşte akşam yemeği sonrası kuzey ışıkları avı.

Gün 4:

Barentsburg’a Kar Motoru Yolculuğu

Kahvaltının ardından kar motoru turuna katılıyoruz. Aktivite boyunca dünyanın en az el değmiş yerlerinden olan Svalbard’ın doğal güzelliklerini keşfedebiliyoruz. Başka bir gezegende olduğunuzu size düşündürecek birçok coğrafi unsur geçiyoruz. Eğer şanslıysak kutup ayılarıyla da karşılaşmamız yüksek bir ihtimal! Rotamız hayalet şehir Barentsburg. Svalbard'daki Rus başkenti olan bu yerleşim yeri eski Sovyet madencileriyle bir zamanlar altın çağını yaşamış. Kutup ayıları ve diğer yabani hayata karşı silahlı gezmesi mecburi olan rehberimiz şehrin bütün geçmişini bize tüm detaylarıyla anlattıktan sonra bol bol fotoğraf çekme şansımız oluyor. Kuzey kutup kaşiflerinin uğrak noktası olan Barentsburg'da günümüzde yaklaşık 500 kişi ve genelde etrafta görebildiğimiz kutup tilkileri bulunuyor. Geceyi Barentsburg’un ilginç atmosferinde geçiriyoruz.

Gün 5:

Longyearbyen

Sabah kahvaltının ardından kısa bir husky turumuz oluyor. Sonrasında Longyearbyen’e dönüş yolculuğumuz başlıyor. Svalbard’ın en eski binası olan Skansbukta’dan geçip 1872’de gerçekleşen trajedinin detaylarını öğreniyoruz. Akşam adanın ilk konaklama tesisi ve restoranı olan Mary Ann’s Polarrigg’de kutup mutfağının ilginç tatlarını denedikten sonra kuzey ışıkları avına çıkıyoruz.

Gün 6:

Dönüş

Kahvaltının ardından Longyearbyen Havalimanı’na geçip Oslo üzerinden evlerimize
ulaşıyoruz.

Briesetal.png

TARİH

05.03.24
10.03.24

FİYAT

2.995 €

kişi başı
(single farkı
5 gece / 6 gün
+700€)

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

11:00 Oslo Gardermoen Havalimanı

Tur bitişi:

06:00 Longyearbyen Havalimanı

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

5 gece konaklama, 5 kahvaltı, 1 akşam yemeği, belirtilen bütün turlar, tüm destinasyonlar arası transferler, aktiviteler, müze girişleri, KDV

DAHİL OLMAYANLAR

Uçak biletleri, öğle yemekleri, son akşam yemeği haricinde kalan akşam yemekleri

OTELLER

Oslo: Scandic Byporten ya da benzeri

Longyearbyen: Svalbard Hotell ya da benzeri

Barentsburg: Barentsburg Hotel ya da benzeri

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

765,54 kg

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page