top of page

WANDLITZ'DEN BOGENSEE'YE GÖLLER VE NAZİ MİMARİSİ

Etrafındaki sayısız göl, orman, doğa koruma alanı, su çeşitliliği ve şirin köyleri ile Avrupa’nın doğaya belki de en yakın, en kolay ulaşılabilir şehirlerinden biri Berlin. Her haftasonu yaptığımız birbirinden renkli, keyifli ve doğanın tadını çıkaran günübirlik yürüyüşlerimize mutlaka sizleri de bekliyoruz.

GÜN

Wandlitz Tren istasyonu buluşma ve yürüyüş

4,5 saat 15 km. kolay doğa yürüyüşü. 147 mt. yükselme, 163 mt. alçalma.

Sabah 08:30’da Wandlitz tren istasyonu’nda buluşma sonrası rotamızı Drei Heilige Pfühle göllerine çeviriyoruz. Buzul çağında oluşan bu üç küçük göl birbirlerine bataklık arazileri ile bağlanıyor. Yılın bütün mevsimlerinde oldukça güzel manzaralar sergileyen göllerin etrafında 1908 yılında yapılan mimari yarışmalar ürünü olarak inşa edilmiş etkileyici villalar bulunuyor. Yerel inanışa göre şeytanın kiliseye attığı taşların düştüğü yerlerde oluştuğu inanılan göllerin etrafını kayın, huş, ve akçaağaç ağaçları çevreliyor. Bu gölleri geçtikten sonra kısa bir orman patikasından devam edip bir diğer göl Regenbogensee’ye varıyoruz. Etrafındaki rengarenk bitki örtüsü nedeniyle Gökkuşağı Gölü adını almış olan göl karabalık, sazan ve yılan balığı gibi balık türlerini barındırırken civarında su gülleri, sazlıklar ile güzel görüntüler veriyor. Kızılağaç ve fındık ağaçlarının da bulunduğu göl etrafı kozalaklı ağaçlar sayesinde de baykuşlara ev sahipliği yapıyor. Bu gölü de geçtikten sonra yine orman patikası aracılığyla Brandenburg’un en temiz göllerinden olan Liepnitzsee’ye varıyoruz. Buzul çağında oluşan göl kenarlarında 30 metreyi bulan morenler bulunuyor. Oldukça yaşlı ve yüksek meşe, kayın, çam ve akçaağaçların kapladığı ormanlar boyunca ilerleyip yönümüzü kuzeydoğuya çeviriyoruz. Yaklaşık 1,5 saat keyifli orman patikalarından sonra Bogensee’ye varıyoruz. Alman propaganda bakanı Joseph Göbbels’in orman evi ve savaş sonrası Özgür Alman Gençliği için inşa edilen eğitim kompleksi sayesinde ün kazanmış Bogensee Nazi dönemi mimarisi ile öne çıkıyor. 2005 yılından beri kullanılmayan kompleks ormanın orta yerinde abide gibi yükseliyor. Burada uzun bir süre öğle molası verdikten sonra dönüş yoluna geçiyoruz. Yaklaşık 2 saatlik orman içi patikadan devam ettikten sonra tekrar Wandlitz’e varıyoruz ve bir sonraki yürüyüşümüzde görüşmek üzere sizlere veda ediyoruz.

Briesetal.png

TARİH

FİYAT

45 €

kişi başı
(single farkı
1 gün

BULUŞMA

Tur başlangıcı:

08:30 Wandlitz Tren İstasyonu

Tur bitişi:

16:00 Wandlitz Tren İstasyonu

Buluşma noktası ile ilgili herhangi bir sorunuz  ya da uçuşlar hakkında yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bize e-mail gönderiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DAHİLLER

Profesyonel doğa rehberlik hizmeti, bölgenin kültürel ve tarihi anlatımı.

DAHİL OLMAYANLAR

OTELLER

Konaklamasız tur

YANINDA GETİR

KARBON AYAKİZİ

Mountain and Roads her katılımcısı için karbon ayak izini sıfırlayan projelere destek veriyor. Bunun yanında katılımcı başına ortalama 5,5 kg plastiğin denizlere karışmasına engel oluyor ve gelişmemiş ülkelerde kadın istihdamını destekliyor.

Bu müthiş proje sizlerin sayesinde hayata geçiyor! 


Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz:

Teşekkür ederiz.

E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

bottom of page