top of page
Image by Toomas Tartes

"Bu bot uygun olur mu? Yanımızda ne getirmeliyiz, nasıl giyiniriz?"

Tüm yıl boyunca farklı coğrafyalarda, farklı iklimlerde ve farklı irtifalarda yürüyüşler gerçekleştiriyoruz. Her durumda farklı kombinasyonlarda kullanmamız gerekse bile değişmeyen malzeme listemiz tam da aşağıdaki gibi. Tüm yıl boyunca farklı coğrafyalarda, farklı iklimlerde ve farklı irtifalarda yürüyüşler gerçekleştiriyoruz. Her durumda farklı kombinasyonlarda kullanmamız gerekse bile değişmeyen malzeme listemiz tam da aşağıdaki gibi.

Hiking Sırt Çantası (15-25 litre)

Öncelikle bir hiking sırt çantasına ihtiyacımız var. Günübirlik yürüyüş boyunca gerekli malzemelerimizi içinde bulunduracağımız, taşıması da kolay bir çanta oldukça önemli. Bu tip çantalarda genellikle yağmur anında geçirebileceğiniz yağmur kılıfı, yanında matara koyabileceğiniz bir cep, diğer tarafında baton sabitleyebileceğiniz lastikler vs. bulunur. Sırt kısmında rüzgar tüneli olan çantalar yürüyüşlerde daha az terlemenizi sağlar. 

Omuzlara yük binmesini azaltacak bel bağlamasına ve göğüs bağlamasına sahip çantalar tercih edilmelidir. 

Görseldeki örnek: Deuter Hiking Backpack AC Lite 23

3420121-2619-ACLite17_meadow_pepper-D-00.png

Yürüyüş Ayakkabısı

Ayakkabının yürüyüş yapılacak arazinin çeşidine göre seçim yapılması gerekir. Düz, kolay, iyi oturmuş patikalarda yapılacak yürüyüşlerde bileksiz yürüyüş ayakkabı yeterli olurken (örneğin Karaorman yürüyüşü); kayalık ve değişken zeminlerde (örneğin İsviçre, Avusturya, İtalya, Slovenya turları) daha yüksek bilekli ayakkabılar tercih edilmelidir. Daha da önemlisi ayakkabının su geçirmez özelliğinden emin olmak gerekir.

Eğer ayakkabınızı yeni alıp tura gelecekseniz önceden en az 2 tam gün kullanmanızı tavsiye ederiz.

Görseldeki örnek: Mountain Trainer Mid GORE-TEX®

Salewa Mountain Trainer Mid GORE-TEX 42_ZOOM.jpg

Yürüyüş Pantolonu

Baharın iç ısıtan günlerinde ve sıcak dönemlerde şort olabilen, ince yürüyüş pantolonu, tayt, şort tercih edilebilir. 

Eğer yürüyüş aktivitesi bulunan bir kış turuna katılıyorsanız daha kalın bir yürüyüş pantolonu tavsiye ediyoruz. 

Yürüyüş aktivitesi yoksa kar, kayak pantolonu kullanabilirsiniz.

Her koşulda mümkün olduğu kadar su tutmayan, çabuk koruyan, hava geçirgenliği olan pantolon önemli.

Görseldeki örnek: Nordwand Pro Zip-off Pants

10010_2851_00_Fill_1200x1200_50_50_webp_

İç Katmanlar

Vücudu sıkmayan, nemini dışarı atan ve rahat bir hareket serbestisi sağlayan kıyafetler tercih edilmelidir. Hafif, nefes alabilir kumaşlardan yapılmış katmanlı giysiler, sıcaklık değişimlerine hızlı bir şekilde uyum sağlamak için idealdir. İçte çabuk kuruyan, spor t-shirtleri, üstüne molalarda ya da yağmursuz ve serin zamanlarda giyilecek, sıcak tutan bir polar idealdir.

Yürüyüş esnasında fazla terlenmesi halinde değiştirilmek üzere sırt çantasında yedek t-shirt bulundurmak aktivitenizi daha konforlu hale getirir.

Görseldeki örnek: Under Armour Ua Tech Ss Tee

2_org.jpg.webp

Yürüyüş Çorabı

Yürüyüş yaparken giyilen doğru çorap, ayak sağlığınız ve genel yürüyüş deneyiminiz için kritik bir role sahiptir. Yürüyüş çorapları, sadece ayakları sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda blister oluşumunu önler, nemin dışarı atılmasına yardımcı olur ve ayaklara destek sağlar. Yüksek kaliteli yürüyüş çorapları, özellikle uzun yürüyüşlerde ve zorlu koşullarda ayak konforunuzu artırarak yürüyüş keyfinizi en üst düzeye çıkarır.

(Lapland, Svalbard, İzlanda turlarında kalın yün çorap kullanılmalıdır.)

Görseldeki örnek: Falke TK2 Explore Trekking Çorabı

1286572-62d86a76d5645.jpg

Eldiven, Bere, Şapka, Buff vs.

Doğa aktivitesinin yapılacağı bölgeye, coğrafi şartlara, mevsime ve beklenen hava durumuna bağlı olarak kafanızı, ellerinizi koruyabileceğiniz malzemeler önem taşır. Soğukta eldiven, bere, buff, balaklava gibi ürünler gerekirken; sıcak dönemlerde güneşten korunmak için şapka, buff gibi malzemeler gereklidir.

Turdan önce rehberlerimiz size malzeme konusunda destek olacaktır.

1637a4ecc098f4.png

Baton

Baton kullanmanın yürüyüşlerde birçok faydası bulunur: yürüyüş sırasında vücut ağırlığını daha dengeli bir şekilde dağıtmaya yardımcı olur ve bacaklara binen yükü azaltarak eklem ve kas zorlanmalarını önleyebilir. Aynı zamanda, batonlar yürüyüş sırasında üst vücut kaslarını daha etkin bir şekilde çalıştırarak genel dayanıklılığı artırabilir. Ayrıca, baton kullanmak yürüyüş sırasında dengeyi sağlamak için destek sağlar, bu da düzensiz zeminlerde veya yokuşlarda daha güvenli bir yürüyüş deneyimi sunar. Batonlar aynı zamanda hızlı tempolu yürüyüşlerde kardiyo kapasitesini artırabilir ve kalori yakımını artırabilir.

Tur araçlarımızda sınırlı sayıda ödünç alabileceğiniz baton bulunmaktadır. 

Görseldeki örnek: ATACAMA Teleskop Karbon

81nUKg2LlzL._AC_SL1500_.jpg

İçlik

Soğuk dönemlerde doğa aktiviteleri sırasında içlik kullanmanın birkaç önemli nedeni vardır. İçlik, vücut sıcaklığını korumak, teri uzaklaştırmak ve dış etkenlere karşı koruma sağlamak amacıyla kullanılır. İçlik seçimi, aktivitenizin tipi, hava koşulları ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak dikkate alınmalıdır.

  • Doğal lifler (örneğin, yün, pamuk) veya sentetik malzemeler (örneğin, polyester, naylon) içlikler arasında tercih yapabilirsiniz.

  • Sentetik malzemeler genellikle hızlı kurur ve teri daha iyi uzaklaştırabilir, ancak doğal lifler sıcaklık düzenleme ve kokuları azaltma konusunda avantajlı olabilir.

siyah-takim-2.webp

Mont, Ceket, Yağmurluk

Yine gidilen bölgeye, iklim şartlarına ve beklenen hava durumuna bağlı olarak seçebileceğiniz, sizi sıcak ve kuru tutmaya yarayan dış katmanlar. Bu katmanları kalın tutmak yerine birkaç parçadan oluşan, gerektiğinde çıkarıp giyebileceğiniz şekilde hazırlanmanız önemli. Her nereye ve ne zaman gidiyor olursanız olun yağmura mutlaka hazırlıklı olmanız gerek.

 

Panço tarzı yağmurluklar size iyi koruma sağlar fakat vücudunuzun nefes almasına engel olduğu için çok kullanışlı değildir. 

H0528_detail_01_01_gupMj8s.jpg.webp

Güneş kremi, lipstick ve kişisel bakım 

Özellikle yaz aylarında uzun süren yürüyüşlerde güneş kremi kullanmak büyük öneme sahip. Soğuk havalarda ve soğukta dudak çatlamasına engel olan dudak kremi, nemlendirici, kaşıntı ve alerjiye karşı ilaçlar ve küçük bir ilkyardım çantası oldukça faydalı olur. El dezenfektanı ve ıslak mendil de ihtiyaç duyabileceğiniz ürünlerden. 

la-roche-posay-productpage-sun-anthelios-anti-imperfectionsspf50-75ml-3337875651196-front.

Tozluk

Tozluklar, ayakkabıların altından gelen toz, çamur, taş ve diğer dış etkenlerin ayaklarınıza ulaşmasını engelleyerek temiz ve kuru kalmanızı sağlar. Bu, yürüyüş esnasında rahatlık ve hijyen sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ayakkabılarınızın ömrünü uzatır. Tozluklar, yüksek otların ve dikenli bitkilerin neden olabileceği tırmalanma ve kesilmelere karşı ek bir koruma sağlar. Ayrıca, ıslak çimenler veya nemli zeminlerle karşılaşıldığında ayakları su geçirmez bir şekilde koruyarak konfor seviyesini artırır. Kar yürüyüşlerinde özellikle önemlidir.

Görseldeki örnek: Moose Mood Amur Siyah Tozluk

165a1989d6b8df.png

Mayo

Yürüyüş turlarımızda bir su birikintisi elbette buluyoruz. Bunlardan bazıları buz gibi akan dereler, şelaleler, dağ gölleri ya da otelde bir havuz olabiliyor. Bu gibi müthiş fırsatları değerlendirmek için katılımcılarımıza yanlarında mayo bulundurmalarını öneriyoruz.

İzlanda, Lapland gibi kış turlarımızda ise sıcak sularda, sauna ve jakuzilerde kullanmak için de gerekli.

5a0c3c535a997e1c2cea114a.png

Termos / Matara

Doğa yürüyüşlerinde düzenli su tüketmenin faydaları saymakla bitmez ama en önemlileri: organların ve dokuların düzgün çalışmasını sağlamak, enerji seviyelerini yükseltmek, vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olmak, konsantrasyon ve zihinsel performansa katkı sağlamak olabilir. 

Yürüyüşlerde yanımızda 1 litrelik su matarası bulundurmanızı, hem plastik kullanımından kaçınmanızı, hem de gidilen bölgedeki misler gibi sulardan faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

Görseldeki örnek: Decathlon Quechua Paslanma Çelik Termos

decathlon-quechua-paslanmaz-celik-doga-yuruyusu-termosu-1-litre-mavi-0-500x500.png
bottom of page